Ročne na slovenských cestách vyhasne vyše 600 ľudských životov, z toho je približne 60 detí. Za posledných pätnásť rokov sa do značnej miery obnovil vozidlový park, pribudli nové kilometre diaľnic a rýchlostných ciest, zvýšila sa hustota premávky a samozrejme pribudli aj dopravné nehody, ktorých príčinou sú aj deti.
Tieto fakty a mnohé iné viedli k zvýšenému záujmu o dopravnú výchovu na školách. . Dopravná výchova začína v rodine, neskôr v materskej a základnej škole.
Kvalitnú dopravnú výchovu zabezpečuje okrem premyslenej systematickej prípravy a realizácie aj systém špeciálnych podmienok, to znamená materiálne vybavenie a pomôcky , určené pre deti t. j . dopravné ihriská , dopravné značky, semafory, detské dopravné prostriedky a pod.
Využívať dopravné ihrisko ako prostriedok vzdelávanie je výsostným právom detí v mestách, ktoré ich na tento účel vybudovali. A čo deti, ktoré vyrastajú v obci?
Podobnú otázku si položili aj členovia Občianskeho združenia Škôlkár a začali konať.
Pani Oľga Fraňová ako jedna členiek OZ vypracovala projekt „Na ceste nie si sám“ ktorého cieľom je získať základné zručnosti ako bezpečne reagovať v dopravnej situácii, vedieť sa v dopravnom prostredí orientovať a naučiť sa používať základné pravidlá cestnej premávky primerane veku detí.
Projekt bol finančne na pomery OZ veľmi náročný preto sme na základe výzvy požiadali o finančnú pomoc Nadáciu Allianz, ktorá projekt podporila finančnou čiastkou 2 000 €. Hodnota dopravného ihriska je 10 000€. Touto cestou chceme poďakovať firme INTERSAD pánovi Bohúňovi a všetkým, ktorý sa podieľali na tom, aby sa stalo dopravné ihrisko v našej obci realitou.
Členka OZ
|