Navigácia: Úvod Vinárstvo Vínna reforma na Slovensku: budú nové názvy

Vínna reforma na Slovensku: budú nové názvy PDF Tlač Email
Streda, 01 Júl 2009 07:59

Včera prešiel nový zákon o vinohradníctve a vinárstve. Ten zavádza takzvaný francúzsky systém označovania vín – teda označenie podľa pôvodu.
BRATISLAVA. Od septembra si budú musieť spotrebitelia zvykať na nové etikety vín na pultoch predajní. Po novom totiž už tradičný názov vína ako Frankovka modrá, Műller Thurgau či Veltínske zelené nemusí označovať len kvalitné odrodové vína. Včera poslanci schválili nový zákon o vinohradníctve a vinárstve. Ten zavádza nové označenie vín podľa európskej legislatívy.

Prevzaté z www.sme.sk


Pod vierohodne znejúcim názvom sa tak budú môcť „hrdiť" aj terajšie menej kvalitné, takzvané stolové vína. „Spotrebiteľ si bude myslieť, že pije kvalitné víno, lebo naše vína sa zvykli označovať odrodou," povedal výkonný riaditeľ Zväzu vinohradníkov Slovenska Pavol Ďurišin. Na etikete bude síce napísané, že ide o rizling vlašský, ale pôjde o stolové víno, dodal.

Okrem tradičného porovnávania cien sa od septembra  vyplatí podrobnejšie si čítať štítky na fľašiach. Stolové vína po novom budú bez zemepisného označenia. Akostné vína budú označené regiónom pôvodu - napríklad Slovensko. Najkvalitnejšie akostné vína s prívlastkom nájdu spotrebitelia pod chráneným označením pôvodu napríklad - napríklad nitrianska oblasť, Malanta.

Z etikiet vypadnú aj údaje o miere cukornatosti hrozna, z ktorého bolo víno vyrobené.

Terajšie značenie vín vychádza z nemeckého vplyvu, teraz prechádzame na francúzske označovanie, povedal odborník z Chemickotechnologickej fakulty v Bratislave Fedor Malík. Z nového označovania môžu profitovať dobré vinárske obce," myslí si.
Nové mätúce názvy, no prísnejšie podmienky

 

Víno po novom

  • nové budú označenia: víno bez zemepisného pôvodu, so zemepisným označením, s chráneným označením pôvodu,
  • jeden vinársky región Slovensko – s vinohradníckymi oblasťami: Malokarpatská, Južnoslovenská, Stredoslovenská,Nitrianska, Východoslovenská, Tokajská,
  • z nového zákona vypadla ochrana viníc – po novom tak môže byť z vinice pod 1 000   štvorcových metrov stavebný pozemok s tým, že zostane evidovaný ako rezerva viníc.


Zdroj: Zákon o vinohradníctve a vinárstve

To, že nové označenie bude spotrebiteľov na začiatku miasť, Malík pripúšťa:  „No o pár rokov sa budú už spotrebitelia orientovať," povedal.

Zárukou najvyššej kvality vín budú aj takzvané apelácie - teda značky regiónu pôvodu. „Vinár, ktorý bude chcieť mať apeláciu, o ňu bude môcť požiadať. Tak bude názov používať len on a nikto iný," povedal Ďurišin. Takéto víno však bude musieť spĺňať prísne parametre na chuť, vôňu, farbu a cukornatosť.

Do zákona sa dostali aj požiadavky Európskej únie na cukornatosť hrozna pre to-ktoré označenie, ale aj podmienky na  dosládzanie vína. Sú prísnejšie. Dosládzať sa po novom nemôže kabinetné a prívlastkové víno, ale len víno bez označenia pôvodu.

Malík v tom problém nevidí: „Podiel hroznových muštov v hrozne bez ohľadu na to, či je dobrý, či zlý rok, stúpa." Vidí za tým globálne otepľovanie, ale aj lepšiu starostlivosť vinárov.

Jeden región

Zákon zachoval šesť vinárskych oblastí, no zo Slovenska sa stal jeden vinársky región. Vinári tak budú môcť robiť víno z hrozna z ktorejkoľvek oblasti regiónu.

Práve v tom vidí slabinu zákona nezávislý poslanec Zsolt Simon. „Vinár prenesie hrozno z Tokaja do Bratislavy a tu ho spracuje." To môže ohroziť aj chránenú značku Tokaj, ktorá sa viaže na hrozno a miesto zrenia, rovnako znížiť kvalitu vína či znížiť výkupné ceny hrozna, myslí si bývalý poslanec SMK. Vinár totiž bude môcť nakúpiť aj mimo svojej oblasti, dodal.

Malík sa toho však neobáva. „Dobrý vinár z Rače nebude kupovať víno inde a deklarovať ho ako račiansku frankovku," povedal.

streda 1. 7. 2009 | Zdenka Zajíčková